ЯК ПІДТРИМАТИ ІМУНІТЕТ ОНКОХВОРОГО?

Імунна система людини є найскладнішою і водночас найефективнішою системою боротьби з небезпекою. Але виникають випадки, коли природні механізми дають неочікуваний збій і провокують розвиток серйозних захворювань, зокрема раку. На запитання щодо протипухлинного захисту організму відповідає лікар-онколог, доктор медичних наук, професор Володимир Федорович Коноваленко.

– Володимире Федоровичу, чому імунна система людини не здатна впоратися з пухлиною?

– Я вимушений Вас виправити. Наша імунна система здатна не тільки виявляти, але й знищувати ракові клітини. Справа в тому, у яких умовах перебуває організм пацієнта, чи є у хворого супутні захворювання. І якщо встановлено діагноз – яке він отримує лікування, чи вчасно розпочате надання кваліфікованої лікарської допомоги.

– Які складнощі виникають для імунітету людини у боротьбі з раком?
– Перш за все це своєчасне виявлення проблемних клітин. Онкологи називають клітини, у яких почали відбуватися небезпечні зміни, «атиповими», тобто ненормальними.
Еволюція надала живим організмам чудовий інструмент для виживання і продовження розвитку. Це, так звана, програмована загибель атипових клітин, або «апоптоз». Простіше кажучи, нетипові для здорової клітини біохімічні процеси природньо призводять до її загибелі.

– Чи правильно ми розуміємо, що в організмі постійно гинуть небезпечні клітини?

– Так. І це відбувається щохвилини. Цей процес також регулюється імунітетом. А коли механізм програмованої загибелі порушується – є ризик, що атипова клітина почне неконтрольоване розмноження . І це вже рак.

– А як імунна система може визначити небезпечна клітина чи ні?

– Дякую за це запитання. Це ключовий момент для розуміння пухлинних процесів в організмі людини. Для визначення атипової клітини наші лімфоцити мають спеціальні рецептори, які діють згідно принципу «свій – чужий». Ракові клітини, розвиваючись за рахунок навколишніх тканин, роблять максимум щоб вижити і набувають нових властивостей, зокрема уникати імунного захисту організму. Це перша проблема. Але є й друга, яка за певних умов може стати на перше місце. Це токсичність протипухлинних препаратів. Адже ліки, які покликані врятувати хворого, чинять шкідливий вплив на імунітет.

– Тобто хіміотерапія не тільки допомагає, але й здатна зашкодити пацієнтам?
– Нажаль це так. У більшості випадків хіміотерапія демонструє непогані результати, але відомо, що вона викликає різноманітні небезпечні для хворого ускладнення. Наприклад, коли внаслідок застосування токсичних препаратів тканина пухлини руйнується, організм насичують її фрагменти. Це сильний стрес, небезпечна для життя інтоксикація. Білкові шматочки знищених ракових клітин потрібно розпізнати і утилізувати, з цим покликані впоратися макрофаги – клітини-очисники нашого організму. Саме у цей момент імунітету хворого необхідна своєчасна і потужна підтримка.
– Що можна порадити хворим, які отримують шкідливі для імунітету хіміотерапевтичні засоби?
– В останні роки ми досліджуємо ефективність у підтриманні протипухлинного імунітету препаратів, які створені на основі екзогенних пептидів. Наприклад, онкологи встановили, що у хворих на рак молочної залози екзогенні пептиди відіграють позитивну роль у безрецидивному перебігу захворювання після проведеного хірургічного лікування. В групі пацієнток, які приймали пептидний коректор імунітету Камелін Біо, було зафіксовано у 3 рази меншу кількість рецидивів та у 4 рази меншу кількість метастазів.¹

– У чому полягає суть протипухлинної дії пептидів Камелін Біо?
– Механізм доволі простий. Потрапляючи в організм, пептиди Камелін Біо зв’язуються з залишками зруйнованих клітин, токсичними білковими фрагментами пухлини і стабілізують їх. Це дозволяє макрофагам швидше і ефективніше захоплювати їх та знешкоджувати. Також, Камелін Біо здатний «пробуджувати» неактивні лімфоцити, що призводить до посилення імунного нагляду за пухлиною, попереджує рецидиви та запобігає метастазуванню.
– Чи є подібні ефекти у інших імуномоделюючих препаратів?
Важливо зазначити, що Камелін Біо не є імуномодулятором у звичному для пацієнтів розумінні. Можна сказати, що Камелін Біо створює оптимальні умови для повноцінної та своєчасної імунної відповіді: демаскує атипові клітини, активує лімфоцити, а також асистує макрофагам, які утилізують небезпечні рештки зруйнованої лікуванням пухлини. Таким чином, підсилення протипухлинного імунітету стає не надією на одужання, а поетапним планом пацієнта на шляху до перемоги над серйозним захворюванням. Результати наших досліджень можна подивитися на сайті, а також проконсультуватися з онкологом по телефону.

1.О.О.Литвиненко, О.Ф.Тацький. Ефективна профілактика рецидивів раку молочної залози: роль екзогенних пептидів у відновленні імунного гомеостазу. «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія.» – № 3 (100) 2017. – С.50-57.